Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem próchnicy zębów. Do występowania próchnicy przyczyniają się głównie bakterie rozwijające się w płytce nazębnej, nieprawidłowa higiena jamy ustnej i niewłaściwa dieta. Dlatego kładziemy szczególny nacisk na profilaktykę i eliminację złych nawyków pacjenta, ponieważ tylko we współpracy z pacjentem jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi próchnicy. Zawsze przed leczeniem wykonujemy kompleksowy plan leczenia oraz chętnie udzielamy wszelkich wyjaśnień odnośnie przeprowadzanych zabiegów.

Początkowe zmiany próchnicowe są odwracalne, pod  warunkiem wczesnego rozpoznania i odpowiedniego leczenia. Nie  ignoruj  objawów próchnicy- bólu, nadwrażliwości, przebarwień na szkliwie. Nie odwlekaj wizyty u dentysty, ponieważ wczesne  podjęcie leczenia, skraca czas leczenia, umożliwia zachowanie zębów oraz ograniczenie kosztów leczenia.

Leczenie próchnicy polega na opracowaniu i wypełnieniu ubytku próchnicowego. Po usunięciu zainfekowanych, próchniczych tkanek zęba wypełniamy ubytek, aby oddzielić zdrowe tkanki zęba od środowiska zewnętrznego i uniemożliwić dostęp bakteriom. Zwracamy uwagę, aby prace wykonane przez nasz zespół spełniały wszystkie zasady funkcjonalne oraz estetyczne. Stosujemy materiały, które idealnie naśladują naturalne tkanki zęba, stąd są niezauważalne nawet w nietypowych warunkach oświetlenia (np. światło ultrafioletowe w dyskotekach).

Jednym z celów leczenia jest zachowanie żywej miazgi zęba, ponieważ umożliwia ona regenerację pozostałych tkanek zęba, chroni przed przeciążeniami w zgryzie(posiada receptory nacisku), a więc minimalizuje ryzyko pęknięć zębów. Ostrzega nas również o stanie zapalnym, wywołanym atakiem bakteryjnym, sygnalizując to dolegliwościami bólowymi. Jest to ostatni dzwonek na wizytę w gabinecie, kiedy jeszcze jest szansa na zachowanie żywego zęba i uchronienie się przed leczeniem kanałowym.

Gdy miazga obumiera pacjenci często odczuwają ulgę, bo przestaje boleć, ale zakażenie rozwija się dalej i przenosi się głębiej do otaczających tkanek zęba. Doprowadza to do zniszczenia tych tkanek oraz może być przyczyną powstawania ropni.

Brak leczenia próchnicy zębów może doprowadzić do utraty zębów oraz  stać się początkiem innych poważnych chorób w obrębie całego organizmu.

Wszystkie zabiegi wykonywane są w trosce o Państwa komfort i bezpieczeństwo. Nie obawiaj się bólu- bezbolesność zapewnia najnowszy komputerowy system do znieczuleń The WAND.