Aktualności i promocje

Botoks – co to jest? Zastosowanie w medycynie estetycznej i stomatologii

Botoks – co to jest? Zastosowanie w medycynie estetycznej i stomatologii

Botoks jest to substancja określana mianem eliksiru młodości. Od wielu lat stosowana jest bowiem w medycynie estetycznej w celu poprawy wyglądu. Nie każdy jednak wie, że ma znacznie szersze możliwości. Otóż wykorzystywana jest także w stomatologii. Czym jest botoks, jak działa, ile kosztuje terapia toksyną botulinową? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Botoks co to jest?

Botoks to inaczej toksyna botulinowa. Substancja ta podawana jest w małych dawkach w mięśnie, gdzie hamuje przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Efektem jest zmniejszenie aktywności tych mięśni, co uwidacznia się w obrębie skóry- zmarszczki są wygładzone a rysy twarzy złagodzone.

Botoks zastosowanie

Jak wspominaliśmy we wstępie, botoks ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest powszechnie używany w medycynie, m.in. w neurologii, okulistyce. Za pomocą toksyny botulinowej leczy się przykurcze mięśni, tiki, zeza, kurcz powiek, a także migrenowe bóle głowy.

Od lat 80. XX w. stosuje się go również w medycynie estetycznej. Służy na przykład do likwidowania zmarszczek na czole (poprzecznych oraz tzw. lwiej zmarszczki), „kurzych łapek” (promieniście rozchodzą się od zewnętrznego kącika oka), „zmarszczek króliczych” (na nosie), „zmarszczek palacza” (wokół ust), na brodzie oraz na szyi. Botoks pozwala również na podniesienie opadających kącików ust. Istnieje także możliwość leczenia nadpotliwości toksyną botulinową – dotyczy to zarówno nadpotliwości dłoni, stóp, jak i pach. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie w stomatologii, botoks służy do leczenia bruksizmu, czyli patologicznego zgrzytania zębami, które prowadzi do ich szybkiego ścierania. Co więcej, toksyna botulinowa może posłużyć także do usunięcia tzw. uśmiechu dziąsłowego.

Botoks działanie

Botoks ma bardzo silne działanie terapeutyczne. Preparaty wytwarzane z toksyny botulinowej podawane w odpowiednich dawkach są w pełni bezpieczne, stąd też mają szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Botoks działa wyłącznie na te mięśnie, które powodują fałdowanie skóry i przy dobrze wykonanym zabiegu nie wpływa na możliwości ekspresji mimicznej. Toksyna botulinowa wykorzystywana jest zarówno w profilaktyce przeciwstarzeniowej, jak i w redukcji już istniejących zmarszczek.

W przypadku leczenia botoksem bruksizmu, substancja czasowo blokuje przepływ impulsu nerwowego do mięśnia żwacza. Dzięki temu następuje zmniejszenie napięcia mięśnia. W efekcie mięśnie są rozluźnione, co zapobiega ich nadreakcji. Zmniejsza się także napięcie oraz ból mięśni i ustępuje nadmierne zaciskanie zębów. W przypadku leczenia bruksizmu spodziewane efekty często utrzymują się nawet do 6-9 miesięcy.

Botoks ile kosztuje?

Nasza oferta jest w pełni transparentna, dlatego cennik usług stomatologicznych, jak również usług z zakresu medycyny estetycznej znajdziesz na naszej stronie internetowej. Nie każdy dentysta w Wyszkowie oferuje terapię botoksem, jednak w naszej klinice znajdziesz szeroki wachlarz usług wykorzystujących toksynę botulinową. Jeśli chodzi o usuwanie zmarszczek (lwich zmarszczek, kurzych łapek czy zmarszczek poprzecznych czoła), cena terapii toksyną botulinową wynosi 500 zł. Jeśli natomiast chcesz poddać się terapii nadpotliwości pach, dłoni czy stóp, zapłacisz za nią 1400 zł. W przypadku bruksizmu ceny rozpoczynają się zaś od 1200 zł. Z kolei usunięcie uśmiechu dziąsłowego kosztuje 500 zł.