Chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który zazwyczaj wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz w przypadku nawracających stanów zapalnych, objawiających się bólem. Często wykonywany jest także ze względu na nieprawidłowe położenie lub stan zęba.
Przed przeprowadzeniem zabiegu konieczne jest oczywiście wykonanie zdjęcia pantomograficznego, dzięki któremu lekarz będzie mógł ocenić położenie zęba i dopasować odpowiednią metodę przeprowadzenia zabiegu. Przy usuwaniu zęba mądrości mamy do czynienia z trzema sytuacjami:
Od tego, jakie jest położenie zęba pacjenta, stomatolog uzależnia zakres zabiegu.
Chirurgiczne usuwanie ósemek wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Po przeprowadzeniu ekstrakcji lekarz zszywa dziąsło, a szwy usuwane są po minimum siedmiu dniach od wykonania zabiegu, często też umieszcza się opatrunek hemostatyczny w zębodole, który ma za zadanie wytworzyć stabilny skrzep, umożliwiający sprawne gojenie rany. Bardzo dobrą metodą przyspieszającą gojenie jest użycie fibryny bogatopłytkowej. Polega to na pobraniu krwi żylnej przed zabiegiem, która następnie jest odwirowywana w specjalnej wirówce, uzyskany materiał jest wprowadzany do zębodołu. W wielu badaniach naukowych udowodniono wysoką skuteczność tej metody m.in. mniejsze dolegliwości pozabiegowe i szybsze gojenie.
Najpopularniejsza forma znieczulenia przy usuwaniu ósemek to znieczulenie miejscowe, ale warto również dodać, że bardzo skutecznym rozwiązaniem wykorzystywanym podczas tego zabiegu jest sedacja wziewna. To niezwykle przyjazna i w pełni bezpieczna metoda walki z lękiem przed bólem. Stosowana jest u pacjentów, którzy są bardzo zdenerwowani i zestresowani zabiegiem. Znieczulenie gazem rozweselającym powszechnie stosowane jest w krajach Europy Zachodniej i w USA. W Polsce również zyskuje coraz większe grono zwolenników.
W przypadku gdy ósemka ma dogodne położenie, a warunki anatomiczne pacjenta są sprzyjające, zabieg usuwania zęba mądrości przebiega naprawdę szybko i sprawnie. Warto jednak mieć na uwadze, że cały proces będzie nieco dłuższy, gdyż rozpocznie się od podania znieczulenia, a dopiero po upłynięciu kilku minut lekarz może przystąpić do zabiegu. Cały proces od pierwszego do ostatniego kroku może więc potrwać od 15 minut do godziny. Jeśli zaś jednorazowo będzie usuwany więcej niż jeden ząb lub warunki anatomiczne pacjenta nie będą tak sprzyjające, zabieg może się nieco przedłużyć.
Ceny mogą oczywiście różnić się w zależności od placówki. Jednym z czynników, który na nią wpływa jest bez wątpienia lokalizacja placówki. Jako dentysta w Wyszkowie w naszym gabinecie wykonujemy zabieg usunięcia zęba ósmego ze znieczuleniem w cenie od 250 do 300 zł. Natomiast ceny chirurgicznego usunięcia zęba ósmego wraz z szyciem od 450 do 550 zł. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, znajdziesz je w naszym cenniku usług stomatologicznych.