Pierwsza wizyta u ortodonty to wiele pytań w głowie. Zazwyczaj idziemy z mocnym postanowieniem, że zakładamy aparat na zęby. W związku z tym rodzi się niekiedy sporo wątpliwości. Ile kosztuje aparat na zęby? Ile kosztują wizyty? Jak często będą się odbywać? Jak wybrać sprawdzonego ortodontę w moim mieście? Czy można założyć aparat na zęby na NFZ? Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy nasz szybki poradnik na temat tego, co musisz wiedzieć przed pierwszą wizytą u ortodonty.
Odpowiedź brzmi i tak, i nie. Tak w przypadku leczenia dzieci do 12. roku życia. Refundacja leczenia i samego aparatu obejmuje jednak tylko aparat ruchomy. A zatem jeśli jesteś dorosły i chcesz mieć aparat stały musisz udać się do gabinetu prywatnego. To samo ma miejsce w przypadku, kiedy chcesz leczyć wadę zgryzu u swojego dziecka, które ma więcej niż 12 lat.
Wybierając specjalistę w zakresie ortodoncji warto jest kierować się nie tylko komentarzami w Internecie czy opiniami znajomych. Ważna jest także bliskość gabinetu, a nawet jego godziny pracy. Leczenie ortodontyczne trwa średnio 2 lata i obejmuje wiele wizyt kontrolnych. Musząc przynajmniej co miesiąc jeździć na kontrolę aparatu, warto jest mieć lekarza blisko miejsca zamieszkania. Dlatego mieszkańcom Wyszkowa i okolic polecamy naszą klinikę oferującą profesjonalną ortodoncję w Wyszkowie.
W zależności od wady zgryzu i sytuacji w obrębie szczęki to lekarz zdecyduje jaki rodzaj aparatu będzie dla Ciebie najlepszy. Przy lżejszych wadach stosuje się często aparaty ruchome lub nakładki ortodontyczne, w naszej klinice dr Smile i Invisalign. Przy konieczności poważniejszej korekty wady zgryzu zakłada się aparat stały. Aparaty stałe mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym wysoko estetycznych, które sprawiają, że aparat jest praktycznie niewidoczny. Takimi aparatami dających bardzo dobre efekty estetyczne są aparaty ceramiczne i krystaliczne.
Nie, to niemożliwe. Wykonania i zamocowanie aparatu jest dopiero połową drogi w walce o piękne i równe zęby. U wielu pacjentów wcześniej trzeba przeprowadzić jeszcze leczenie stomatologiczne, ponieważ aparat można założyć wyłącznie na wyleczone zęby. Konieczny może okazać się też scaling zębów. Na kolejnych wizytach pobiera się od pacjenta wyciski, z których przygotowuje się trójwymiarowy model szczęk. Dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach zakłada się pierwszy łuk, z czasem ewentualnie drugi.
Pierwsze wizyta u ortodonty ma charakter raczej zapoznawczy i rozpoznawczy. Jako pacjent możesz ocenić, czy odpowiada Ci dany lekarz. Zwróć uwagę, czy przeprowadza pogłębiony wywiad medyczny, który jest kluczowy dla leczenia. Lekarz powinien oszacować stan zdrowia zębów oraz możliwości ewentualnego leczenia.
Koszt całkowity usług stomatologicznych obejmuje zarówno przygotowanie do nałożenia aparatu, sam aparat, jak i ewentualnie badania kontrolne i leczenie stomatologiczne przed. Musisz więc przygotować się na wydatek ok. 6 tys. złotych. Na szczęście jest to rozłożone w czasie, a może być też rozłożone na raty. W taki sposób działa ratalne finansowanie usług ortodontycznych, które oferujemy w naszej klinice Idealdent.