Aktualności i promocje

Co to są licówki?

Co to są licówki?

Piękny uśmiech to marzenie wielu z nas. Dziś, dzięki zdobyczom nowoczesnej stomatologii estetycznej, uzyskanie go jest w zasadzie w zasięgu ręki. Wszystko za sprawą licówek.

Licówki – czym są?

Licówki to cienkie nakładki licujące, pokrywające

powierzchnie wargowe w przypadku zębów przednich lub policzkowe zębów w przypadku zębów bocznych – czyli od strony licowej.

Ich grubość waha się od 0,3 do 0,8 mm. Przykleja się je do zęba przy użyciu specjalnego cementu.

Jednak przed nałożeniem licówki, nasze zęby czeka odpowiednie przygotowanie do tego zabiegu. Konieczne jest poddanie się leczeniu zachowawczemu zębów, czyli wyleczeniu próchnicy oraz higienizacji, która pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni zębów.  Kolejny krok to zaplanowanie ich przyszłego kształtu a następnie oszlifowanie w obrębie powierzchniowej warstwy szkliwa. Tylko minimalna preparacja w obrębie szkliwa może zapewnić długotrwałe utrzymanie i estetykę licówek. Wprawdzie szkliwa z zęba usuwamy niewiele, jednak pamiętać trzeba, że organizm sam nie odbuduje już tej warstwy. Decydując się raz na licówki musimy mieć świadomość, że będziemy je nosić do końca życia.

Warto jednak podkreślić, że licówki nie są rozwiązaniem dla każdego. Ich założenie wykluczają: próchnica, choroby dziąseł i zgryzu, a także przypadłości związane ze zgrzytaniem zębami bądź ich nadmiernym zaciskaniem.

W wielu przypadkach licówki pozwalają na ukrycie przebarwień, wcześniejszych wypełnień czy ukruszeń zębów, umożliwiają zmanię ich kształtu i koloru. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wymarzonego uśmiechu bez konieczności długotrwałego leczenia.

Istnieje możliwość założenia licówek na zęby, które mają za sobą leczenie kanałowe, jeśli pozostała ilość tkanek zęba jest wystarczająca do dobrego utrzymania licówek. Licówki są rozwiązaniem o wiele oszczędniejszym dla tkanek zęba niż korony, które wymagają oszlifowania większej części zębów, więc zawsze warto rozważyć tę opcję.

Licówki porcelanowe

Najbardziej cenionym i popularnym rodzajem licówek są licówki porcelanowe, najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku porcelany skaleniowej, która umożliwia uzyskanie niewiarygodnej estetyki. Rodzaj porcelany jest dobierany indywidualnie, tak aby uzyskać jak najlepszy rezultat, który będzie uzależniony od umiejętności lekarza i technika. Czasami w proces tworzenia licówek zaangażowany jest też pacjent, który bezpośrednio towarzyszy technikowi, w trakcie wykonywania licówek, po to aby uzyskać nieskazitelny wygląd zębów.

Licówki po zacementowaniu są niezwykle wytrzymałe ze względu na silniejsze połączenie ze szkliwem niż w przypadku koron, które zazwyczaj cementowane są w obrębie zębiny, położonej pod szkliwem. Są bardzo dobrze tolerowane przez organizm, nie wywołują żadnych reakcji alergicznych a dzięki ich ultra gładkiej powierzchni są bardzo łatwe do oczyszczenia. Pacjenci cenią je za to, że nie przebarwiają się, ścierają się w mniejszym zakresie niż naturalne zęby i długo zachowują swój charakterystyczny połysk. Szacuje się, że taki rodzaj licówek można nosić nawet 15 lat a w przypadku braku wskazań do ich wymiany nawet dłużej.

Każda założona licówka jest indywidualnie dopasowana do zębów pacjenta, uwzględniając ich kształt oraz kolor naturalnego zęba. Pielęgnacja licówek opiera się na codziennym myciu szczoteczką, nitkowaniu przestrzeni między zębowych oraz wizytach kontrolnych u stomatologa dwa razy w roku.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe wykonuje się z kompozytu, czyli tego samego materiału, który używany jest do wypełniania ubytków w zębach. Do wykonania licówki używa się kompozytów o najwyższych walorach estetycznych, dostępnych w wielu odcieniach, w celu uzyskania jak najbardziej naturalnego wyglądu. W klinice Idealdent używany jest nano-hybrydowy materiał kompozytowy Enamel Hri.

Enamel HRI posiada współczynnik załamania światła w materiale (1,62), który jest identyczny z naturalnym szkliwem, dzięki temu imituje naturalne właściwości optyczne zęba, umożliwiając tworzenie niewidocznych wypełnień.

Pod względem właściwości optycznych i estetycznych żaden inny kompozyt nie posiada nawet zbliżonych właściwości. Rezultatem są bardzo naturalne licówki bez widocznej granicy przejścia, bez efektu sztuczności.

Opracowany przez znany autorytet w dziedzinie stomatologii estetycznej Prof. Lorenzo Vaniniego, jest obecnie stosowany przez czołowych klinicystów na całym świecie i jest najlepszym wyborem dla najbardziej wymagających lekarzy.

Każda licówka jest indywidualnie dopasowana do potrzeb pacjenta. Ostateczny efekt po założeniu licówek kompozytowych jest bardzo zbliżony do tych wykonanych z porcelany. Minusem rozwiązania kompozytowego jest jednak mniejsza trwałość w stosunku do odpowiedników porcelanowych oraz krócej utrzymujący się połysk. Zaletą jest możliwość naprawy w momencie jej uszkodzenia. Trwałość zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju spożywanych pokarmów, które mogą je przebarwiać np. kawa, herbata, a także od stanu pozostałych zębów np. jeśli u pacjenta w trakcie użytkowania licówek pojawi się konieczność usunięcia zęba i nie zostanie w szybkim czasie uzupełniona luka to istnieje większe prawdopodobieństwo uszkodzenia licówek. Dlatego bardzo ważna jest systematyczna kontrola u dentysty tj. co pół roku. Najważniejsza jest jednak codzienna higiena jamy ustnej – w przypadku niedostatecznej higieny istnieje większe ryzyko przebarwienia zęba i utracenie estetycznego wyglądu licówki a także zwiększa się możliwość wystąpienia próchnicy w tkance zęba, nie pokrytej licówką.

Licówki cena

W naszej klinice dostępne są zarówno usługi zakładania licówek porcelanowych, jak i licówek kompozytowych. Porcelanowe nakładki to rozwiązanie zdecydowanie droższe od swoich kompozytowych odpowiedników. Ich cena wynosi od 1500 do 1800 zł, natomiast cena licówki kompozytowej to 250 – 600zł. Dokładne koszty naszych usług stomatologicznych znajdziesz w 
cenniku.