Aktualności i promocje

Czym jest stomatologia estetyczna?

Czym jest stomatologia estetyczna?

Wygląd, kształt oraz odcień naszego uzębienia zależy od wielu czynników – zarówno od predyspozycji genetycznych, jak i od tego, w jaki sposób o nie dbamy. Mimo tego, że zęby każdego z nas są zupełnie inne i wymagają indywidualnego podejścia, dzięki niezwykle rozwiniętej technologii stomatolodzy są w stanie zaradzić każdemu problemowi z uzębieniem. Jeśli wpływają one na komfort codziennego funkcjonowania czy też samoocenę pacjenta, z pomocą przychodzą zabiegi, które do zaoferowania ma stomatologia estetyczna. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z jej możliwości. Zapraszamy do lektury!

Stomatologia estetyczna – co to jest?

Stomatologia estetyczna jest to dziedzina stomatologii, która zajmuje się poprawą wyglądu zębów. Wszelkie zabiegi, które zaliczane są do kategorii stomatologii estetycznej wpływają na poprawę efektu wizualnego, lecz wykonuje się je wyłącznie w momencie, gdy pozwala na to stan zdrowia zębów. Wiele osób decyduje się na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, ponieważ wygląd zębów wpływa na ich pewność siebie oraz dobre samopoczucie. Inni zaś odnajdują w nich sposób na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. Przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog ocenia wygląd uzębienia i pomaga ustalić najlepsze rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć upragnione efekty. Do najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej zalicza się m.in. skaling zębów, piaskowanie zębów, wybielanie zębów lampą i nakladkowe, licówki, odbudowę estetyczną zębów, zamykanie diastemy, a także korektę kształtu i koloru zębów m.in. metodą bondingu lub flow-injection.

Stomatologia estetyczna – jakie są przeciwwskazania?

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, podobnie zresztą jak te z zakresu medycyny estetycznej, nie mogą być wykonane u każdego pacjenta. Decyzja zostaje podjęta podczas wywiadu, który stomatolog przeprowadza przed jakimkolwiek zabiegiem. Bardzo ważne jest więc, by poinformować o wszystkim lekarza, który dzięki temu będzie mógł podjąć odpowiednią decyzję.

Przeciwwskazania do wykonania większości zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej to przede wszystkim:

  • ciąża
  • karmienie piersią,
  • nadwrażliwość lub alergia na jakikolwiek składnik wykorzystywany podczas zabiegu,
  • niewyleczone ubytki zębów,
  • wiek (zabiegów nie wykonuje się u pacjentów poniżej 16 roku życia),
  • zły ogólny stan zdrowia.

Warto dodać, że stomatolog może również odmówić wykonania zabiegu z zakresu stomatologii estetycznej, jeśli oczekiwania pacjenta są niemożliwe do osiągnięcia.

Ceny zabiegów stomatologii estetycznej

Ceny zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej mogą być bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od konkretnego rodzaju zabiegu, jak również od danego gabinetu stomatologicznego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dentysta w Wyszkowie będzie miał inne ceny niż stomatolog we Wrocławiu czy Krakowie. Warto także zwrócić uwagę, że istnieją różne metody wykonywania poszczególnych zabiegów, co również ma wpływ na koszt ich wykonania. Jeśli chodzi o wybielanie zębów, pacjent ma do wyboru zarówno metodę nakładkową, jak i wybielanie przy pomocą lampy Zoom. Podobnie wygląda to również w przypadku licówek – ich rodzajów jest kilka, a ceny wahają się od 230 zł do 1800 zł. Jeśli chcesz poznać szczegółowe informacje na temat kosztów zabiegów, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym cennikiem usług stomatologicznych.