O higienie jamy ustnej słyszymy bardzo wiele – zarówno od stomatologów, jak i z reklam w telewizji czy w Internecie. Mycie zębów, nitkowanie zębów czy stosowanie płukanek – teoretycznie te tematy nie powinny mieć przed nami tajemnic. Mimo wszystko do stomatologów najczęściej trafiają pacjenci z powodu drobnych, codziennych zaniedbań. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy w kilku prostych krokach opisać, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!
Pierwszym i najważniejszym krokiem w higienie jamy ustnej jest oczywiście profilaktyka. Najdokładniejsze mycie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej nie zastąpi systematycznych wizyt u stomatologa. Taka wizyta kontrolna powinna odbywać się co pół roku.
Oprócz tego absolutnym minimum jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli to możliwe, postaraj się jednak myć zęby po każdym posiłku. Kluczem do zadbania o higienę jamy ustnej i zębów jest wybór odpowiedniej szczoteczki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów szczoteczek: od tradycyjnych, przez elektryczne, aż po soniczne. Jak dopasować odpowiednią? Powinieneś wziąć pod uwagę swój wiek, stopień wrażliwości zębów, a także tendencję do powstawania stanów zapalnych oraz krwawienia dziąseł. Według tych wytycznych dopasuj szczoteczkę: miękką, średnio-twardą lub twardą. Jeśli borykasz się z częstymi chorobami zębów i przyzębia, polecamy Ci szczoteczkę z miękkim włosiem. Natomiast szczoteczki średnio-twarde oraz twarde będą odpowiednie dla Ciebie, jeśli masz tendencję do powstawania nadmiernej płytki nazębnej.
Nie mniej istotny jest wybór pasty do zębów. Powinna ona odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom, ponieważ tylko taka pasta pomoże Ci uporać się z problemami jamy ustnej. Wśród różnych rodzajów znajdziesz m.in. takie, które łagodzą nadwrażliwość zębów, odświeżają oddech, hamują powstawanie płytki nazębnej, służą do wybielania zębów, pomagają usuwać osad nazębny czy wspierają remineralizację szkliwa. Bowiem pasta nie służy wyłącznie do usuwania zanieczyszczeń pozostałych na zębach i dziąsłach po spożytych posiłkach.
Jeśli dotąd higienę jamy ustnej kończyłeś na myciu zębów, możesz być zaskoczony, jak ważne są kolejne dwa etapy, których również nie powinieneś pomijać. Otóż po szczotkowaniu warto wykonać także nitkowanie zębów. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ tylko w ten sposób możesz skutecznie wyczyścić przestrzenie między zębowe, z którymi włosie szczoteczki sobie nie poradzi. Na powierzchniach bocznych zębów gromadzi się płytka bakteryjna, która może z czasem doprowadzić do próchnicy. Z tego powodu raz dziennie, najlepiej wieczorem wykonaj nitkowanie zębów. W ten sposób usuniesz płytkę nazębną i resztki jedzenia spod dziąseł.
Na koniec kilka słów o płukaniu zębów. Prawda jest taka, że jest to również bardzo często pomijany krok. Warto jednak po każdym myciu oraz nitkowaniu zębów przepłukać jamę ustną specjalnym płynem, który pozwoli Ci pozbyć się wszelkich nieczystości w niemal 100%, a do tego świetnie oczyści nie tylko zęby, dziąsła, ale również język oraz wszystkie przestrzenie w jamie ustnej. Pamiętaj jednak, że na niektóre problemy nie wystarczy nawet najlepsze dbanie o higienę jamy ustnej. Niekiedy niezbędna okazuje się stomatologia estetyczna.