Aktualności i promocje

Icon infiltracja próchnicy

Icon infiltracja próchnicy

Infiltracja próchnicy oferuje nowe podejście do przeciwdziałania próchnicy początkowej bez utraty zdrowych twardych tkanek zęba – podczas jednej wizyty bez borowania i bez znieczulenia. Infiltrant bardzo płynna żywica, przenika do próchnicy szkliwa dzięki siłom kapilarnym i blokuje drogi dyfuzji do próchnicy kwasom kariogennym, zamykając początkową próchnicę w trudno dostępnych obszarach proksymalnych i powierzchniach gładkich zębów. Bez borowania. Icon wypełnia lukę pomiędzy profilaktyką a uzupełnieniami kompozytowymi. Technika ta została opracowana przez niemiecki koncern farmaceutyczny DMG we współpracy z Instytutem Charite w Berlinie i Uniwersytetem w Kolonii a istotą jej działania szczelne wypełnienie i zamknięcie ubytku specjalną żywicą.

Zalety infiltracji próchnicy icon:

  • Delikatna metoda do korygowania próchnicowych białych plam np. po zdjęciu zamków ortodontycznych
  • Bez zbędnej utraty zdrowych tkanek zęba
  • Terapia Iconem jest przyjazna dla użytkownika i przyjemna dla pacjenta – a to wszystko podczas jednej wizyty

Oprócz zatrzymania rozwoju próchnicy, Icon może maskować również białe plamy pochodzenia próchnicowego na powierzchniach gładkich zębów. Powietrze i woda uwięzione w zmianie próchnicowej mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba. W efekcie widoczne są nieestetyczne przebarwienia w postaci  białych plamek.

Icon – Infiltrant ma podobny współczynnik załamania jak zdrowe szkliwo i dlatego może wyrównać różnicę załamania światła. Zinfiltrowana zmiana upodabnia się do otaczającego zdrowego szkliwa i wygląda jak zdrowe szkliwo.

Wskazania infiltracji próchnicy icon:

  • Metoda przeznaczona jest do leczenia początkowych zmian próchniczych bez utraty szkliwa, nie przekraczających jednej trzeciej głębokości zębiny w obszarach proksymalnych (stykania się zębów ze sobą) oraz powierzchniach zewnętrznych.

Przeciwskazania infiltracji próchnicy icon: 

  • Icon nie może być stosowany w przypadkach zaawansowanego rozwoju próchnicy. Dotyczy to w szczególności przypadku próchnicy, która prezentuje się w postaci dziury w zębie. W takim przypadku konieczna jest tradycyjna metoda leczenia wiertłem.

Przebieg leczenia infiltracji próchnicy icon:

Procedura leczenia jednego zęba trwa ok. kwadransa i polega na usunięciu zewnętrznej warstwy szkliwa a następnie aplikacji na czas 2 minut żelu zawierającego 15% kwas solny (HCl) w celu odsłonięcia „podpowierzchniowych” porów. Tak przygotowana powierzchnia zęba osuszana jest etanolem a następnie dentysta nakłada na nią za pomocą aplikatora żywicę Icon o wysokiej płynności. Dzięki działaniu sił kapilarnych ulega ona samoistnej absorbcji oraz infiltruje i wypełnia pory zmiany próchnicowej a następnie twardnieje. Zapobiega to dalszej penetracji zęba przez kwasy kariogenne i przedłuża długość jego życia. Zabieg jest przeprowadzany na jednej wizycie. Technika nie wymaga stosowania znieczulenia a wyleczona powierzchnia wygląda jak zdrowe szkliwo.