Aparat na zęby to sprawdzona i popularna metoda leczenia wad zgryzu. Od lat sprawdza się u dzieci i dorosłych i przywraca wiarę w to, że każdy może mieć piękny uśmiech. Dowiedz się, jak działają aparaty na zęby oraz czym są popularne ostatnio nakładki ortodontyczne.
Praca aparatu na zęby polega na naciskaniu na poszczególne ich części. Ustawiczne naciskanie powoduje przemieszczanie się zębów w obrębie szczęki, dzięki czemu łuk układa się w sposób, jaki przewiduje leczenie. Oczywiście nacisk ten jest bardzo powolny i niewidoczny dla ludzkiego oka. Przez to cały proces leczenia ortodontycznego jest dość czasochłonny i trwa kilka lat. Podczas konsultacji w przychodni Ortodoncja Wyszków lekarz omówi wadę i oszacuje czas leczenia.
Okres noszenia aparatu na zęby zależy od indywidualnej sytuacji medycznej pacjenta. Zdarza się, że trwa to zaledwie kilka miesięcy, a niekiedy nawet kilka lat. Zazwyczaj korekta zgryzu zabiera około dwóch lat. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku jednego pacjenta proces leczenia może trwać dłużej lub krócej w zależności od łuku. Na przykład na dolny łuk aparat ortodontyczny można nosić przez 1,5 roku, podczas gdy na górny – o rok dłużej.
Istnieją dwa podstawowe typy aparatów na zęby – stały oraz ruchomy. Ostatnio popularnością cieszą się też nakładki ortodontyczne, np. stosowane w naszej klinice nakładki ortodontyczne Dr. Smile. Aparat ruchomy zaleca się głównie dzieciom w wieku od 4. do 13. roku życia, czyli w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Później na ogół zaleca się leczenie ortodontyczne w wykorzystaniem aparatów stałych.
Czym są nakładki ortodontyczne? To przezroczyste aparaty korekcyjne. Służą do korygowania niewielkich i średnich wad zgryzu. Nakładki przesuwają zęby w pożądanym kierunku, lecz w przeciwieństwie do aparatu stałego, pacjent może zdejmować je do jedzenia i mycia, bez konieczności wizyty u lekarza. Nakładki ortodontyczne są niemal niewidoczne i nosi się je wygodniej niż tradycyjny aparat ortodontyczny. Czas leczenia jest też nieco krótszy i wynosi w zależności od przypadku od 3 do 12 miesięcy.
Aparat stały jest droższy niż aparat ruchomy. Koszt jednego łuku zaczyna się od 1600 złotych (aparat metalowy), do tego trzeba doliczyć koszty wizyt. Z kolei aparat ruchomy można kupić w przedziale 650-850 zł. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje aparat na zęby, sprawdź nasz cennik usług stomatologicznych.
Warto jednak dodać, że coraz częściej kliniki ortodontyczne i stomatologiczne wdrażają system płatności ratalnych mając na uwadze, że wydatek kilku tysięcy złotych za jednym razem jest dla wielu osób nieosiągalny. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź finansowanie leczenia stomatologicznego.
Samodzielna regulacja aparatu dotyczy tylko aparatów ruchomych. Aparat stały reguluje ortodonta w gabinecie. Jak regulować aparat ruchomy? W tym celu pacjent dostaje specjalny kluczyk, którym rozszerza lub zwęża aparat. Kluczykiem należy regulować śrubkę w aparacie, którą pacjent sam w domu przekręca zgodnie z zaleceniami lekarza.
Czyszczenie aparatu różni się w zależności, czy jest to aparat ortodontyczny stały czy ruchomy. Aparat ruchomy trzeba myć po każdorazowym użyciu i wyjęciu z jamy ustnej. Aparat stały wymaga nieco więcej pracy, ponieważ poza normalnym szczotkowaniem należy za pomocą specjalnej cienkiej szczoteczki dokładnie opróżnić wszystkie zakamarki z zanieczyszczeń.
Aparat stały można oczyszczać szczotką tradycyjną lub elektryczną, ale najlepiej sprawdza się specjalna szczotka ortodontyczna z główką z rowkiem w kształcie litery V. Dobre są także dodatkowe szczoteczki specjalistyczne z wąskimi końcówkami.
W przypadku szczoteczek elektrycznych bardzo dobrym rozwiązaniem są szczoteczki soniczne. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Oprócz ruchów wymiatających wytwarzają fale dźwiękowe powodujące powstawanie niewielkich bąbelków ze śliny, pasty do zębów oraz wody. Te z kolei docierają głęboko pomiędzy zęby i w trudno dostępne miejsca skutecznie usuwając płytkę nazębną oraz resztki jedzenia.