Aktualności i promocje

Jak działa aparat ortodontyczny?

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat na zęby to sprawdzona i popularna metoda leczenia wad zgryzu. Od lat sprawdza się u dzieci i dorosłych i przywraca wiarę w to, że każdy może mieć piękny uśmiech. Dowiedz się, jak działają aparaty na zęby oraz czym są popularne ostatnio nakładki ortodontyczne.

Działanie aparatu ortodontycznego?

Praca aparatu na zęby polega na naciskaniu na poszczególne ich części. Ustawiczne naciskanie powoduje przemieszczanie się zębów w obrębie szczęki, dzięki czemu łuk układa się w sposób, jaki przewiduje leczenie. Oczywiście nacisk ten jest bardzo powolny i niewidoczny dla ludzkiego oka. Przez to cały proces leczenia ortodontycznego jest dość czasochłonny i trwa kilka lat. Podczas konsultacji w przychodni Ortodoncja Wyszków lekarz omówi wadę i oszacuje czas leczenia.

Aparat ortodontyczny – jak długo trzeba nosić?

Okres noszenia aparatu na zęby zależy od indywidualnej sytuacji medycznej pacjenta. Zdarza się, że trwa to zaledwie kilka miesięcy, a niekiedy nawet kilka lat. Zazwyczaj korekta zgryzu zabiera około dwóch lat. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku jednego pacjenta proces leczenia może trwać dłużej lub krócej w zależności od łuku. Na przykład na dolny łuk aparat ortodontyczny można nosić przez 1,5 roku, podczas gdy na górny – o rok dłużej.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Istnieją dwa podstawowe typy aparatów na zęby – stały oraz ruchomy. Ostatnio popularnością cieszą się też nakładki ortodontyczne, np. stosowane w naszej klinice nakładki ortodontyczne Dr. Smile. Aparat ruchomy zaleca się głównie dzieciom w wieku od 4. do 13. roku życia, czyli w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Później na ogół zaleca się leczenie ortodontyczne w wykorzystaniem aparatów stałych.

  • Aparat ruchomy składa się z akrylowej płytki, klamer i drutowych łuków dopasowanych do zębów. Nosi się go przez około 14 godzin w ciągu dnia. Głównie stosuje się go do leczenia mniejszych wad zgryzu u dzieci. Nie ma jednak dużej mocy prostowania zębów – pozwala za to korygować nadmierne wychylenie i przechylenia zębów, rozszerzać łuki zębowe oraz pobudzać wzrost kości.
  • Aparat stały mocowany jest do powierzchni zębów permanentnie za pomocą specjalnego kleju, pierścieni oraz zamków. Aparat stały składa się z wielu elementów, które ortodonta pieczołowicie dopasowuje i mocuje. Przez zamocowane na zewnętrznej powierzchni zamki lekarz przeciąga metalowy drut, który naciska na zęby powodując ich przesuwanie. Istnieją aparaty stałe metalowe oraz ceramiczne. Pierwsze dzielą się na tytanowe i niklowe, a drugie – na porcelanowe i kryształowe.

Nakładki ortodontyczne

Czym są nakładki ortodontyczne? To przezroczyste aparaty korekcyjne. Służą do korygowania niewielkich i średnich wad zgryzu. Nakładki przesuwają zęby w pożądanym kierunku, lecz w przeciwieństwie do aparatu stałego, pacjent może zdejmować je do jedzenia i mycia, bez konieczności wizyty u lekarza. Nakładki ortodontyczne są niemal niewidoczne i nosi się je wygodniej niż tradycyjny aparat ortodontyczny. Czas leczenia jest też nieco krótszy i wynosi w zależności od przypadku od 3 do 12 miesięcy.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Aparat stały jest droższy niż aparat ruchomy. Koszt jednego łuku zaczyna się od 1600 złotych (aparat metalowy), do tego trzeba doliczyć koszty wizyt. Z kolei aparat ruchomy można kupić w przedziale 650-850 zł. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje aparat na zęby, sprawdź nasz cennik usług stomatologicznych

Warto jednak dodać, że coraz częściej kliniki ortodontyczne i stomatologiczne wdrażają system płatności ratalnych mając na uwadze, że wydatek kilku tysięcy złotych za jednym razem jest dla wielu osób nieosiągalny. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź finansowanie leczenia stomatologicznego

Jak regulować aparat ortodontyczny ruchomy?

Samodzielna regulacja aparatu dotyczy tylko aparatów ruchomych. Aparat stały reguluje ortodonta w gabinecie. Jak regulować aparat ruchomy? W tym celu pacjent dostaje specjalny kluczyk, którym rozszerza lub zwęża aparat. Kluczykiem należy regulować śrubkę w aparacie, którą pacjent sam w domu przekręca zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Czyszczenie aparatu różni się w zależności, czy jest to aparat ortodontyczny stały czy ruchomy. Aparat ruchomy trzeba myć po każdorazowym użyciu i wyjęciu z jamy ustnej. Aparat stały wymaga nieco więcej pracy, ponieważ poza normalnym szczotkowaniem  należy za pomocą specjalnej cienkiej szczoteczki dokładnie opróżnić wszystkie zakamarki z zanieczyszczeń.  

Aparat stały można oczyszczać szczotką tradycyjną lub elektryczną, ale najlepiej sprawdza się specjalna szczotka ortodontyczna z główką z rowkiem w kształcie litery V. Dobre są także dodatkowe szczoteczki specjalistyczne z wąskimi końcówkami.

W przypadku szczoteczek elektrycznych bardzo dobrym rozwiązaniem są szczoteczki soniczne.  Dlaczego warto po nie sięgnąć? Oprócz ruchów wymiatających wytwarzają fale dźwiękowe powodujące powstawanie niewielkich bąbelków ze śliny, pasty do zębów oraz wody. Te z kolei docierają głęboko pomiędzy zęby i w trudno dostępne miejsca skutecznie usuwając płytkę nazębną oraz resztki jedzenia.