Aktualności i promocje

Piaskowanie zębów na czym to polega?

Piaskowanie zębów na czym to polega?

Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny, który jest stosowany w profilaktyce stomatologicznej. Polegający  na usunięciu z powierzchni zębów osadu pochodzącego z herbaty, kawy, papierosów lub innych barwiących substancji. Może być wykonany samodzielnie lub w przypadku współistnienia kamienia nazębnego, po scalingu ultradźwiękowym, w celu  doczyszczenia trudnodostępnych miejsc(przestrzenie międzyzębowe, bruzdy).

Jak przeprowadza się zabieg piaskowania zębów?

Zabieg przeprowadza się przy pomocy piaskarki stomatologicznej, która wytwarza strumień drobnego piasku, wody i powietrza wyrzucanego pod dużym ciśnieniem. Lekarz dentysta operując końcówką piaskarki w jamie ustnej pacjenta precyzyjnie oczyszcza wszystkie powierzchnie zębów.

Czy piaskowanie zębów jest bolesne ?

Zabieg jest bezbolesny, niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort spowodowany podrażnieniem dziąseł, które jednak szybko ustępuje. Przeprowadzane w odpowiednich odstępach czasu jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. W Idealdent używamy piaskarki Air N Go firmy Satelec, która gwarantuje najwyższą jakość i bezpieczeństwo zabiegu.

Jak często wykonywać piaskowanie zębów

Częstotliwość przeprowadzania zabiegu uwarunkowana jest prowadzonym trybem życia oraz higieną jamy ustnej. Zaleca się piaskowanie zębów raz do roku. U osób szczególnie predysponowanych do powstawania osadów nazębnych, czyli palących, spożywających duże ilości kawy, herbaty zaleca się powtarzać zabieg co 4- 6 miesięcy.  Piaskowanie zębów zalecane jest przed zabiegiem wybielania zębów, a także u osób noszących aparaty ortodontyczne lub charakteryzujących się stłoczeniami zębowymi. W dwóch ostatnich przypadkach utrudniona jest dokładna higiena jamy ustnej, a co za tym idzie dochodzi do szybszego gromadzenia się płytki bakteryjnej i osadów.

Wskazania po piaskowaniu zębów

Po piaskowaniu wskazane jest zastosowanie fluoryzacji  w celu wzmocnienia szkliwa  i zniesienia nadwrażliwości. Bezpośrednio po piaskowaniu zęby są idealnie czyste i wówczas zabieg fluoryzacji jest najbardziej efektywny. Przez pierwsze 3 godziny pacjenci powinni wstrzymać się od:

  • Palenia papierosów
  • Spożywania herbaty, kawy, wina lub innych barwiących napojów, gdyż w tym okresie zęby podatne są na przebarwienia.

Po tym czasie można powrócić do normalnego trybu życia. Pacjenci powinni pamiętać jednak, że jeśli chcą jak najdłużej utrzymać efekt estetyczny muszą zachowywać jak najlepszą higienę jamy ustnej.

Piaskowanie zębów nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień, takich jak wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa, przebarwienia poantybiotykowe czy początkowe plamy próchnicowe.

Przeciwwskazaniami do piaskowania są:

  • ograniczenie spożywania sodu,
  • owrzodzenie narządów układu pokarmowego,
  • zaburzenia czynności płuc (astma, pylica),
  • rany i bolesność błon śluzowych jamy ustnej

Czym różni się piaskowanie zębów od skalingu zębów?

Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego (czyli zmineralizowanej płytki nazębnej)przy użyciu skalera ultradźwiękowego, nie usuwa natomiast przebarwień, nalotu powstałego po częstym spożywaniu kawy, herbaty, czy też palenia tytoniu.  W takich przypadkach, należy użyć piaskarki, która usuwa wszelkie przebarwienia, dodatkowo wygładzając  i polerując powierzchnię zęba. Gładka powierzchnia zapobiega powtórnemu osadzaniu się osadów i kamienia. Najlepiej wykonać oba zabiegi na jednej wizycie. Jeśli wypiaskujemy zęby bez uprzedniego usunięcia kamienia to piaskowanie wypoleruje kamień nazębny. O rodzaju zabiegu, koniecznego w Twoim przypadku zadecyduje lekarz.