Aktualności i promocje

Zgrzytanie zębami – jak leczyć? Co oznacza zgrzytanie zębami?

Zgrzytanie zębami – jak leczyć? Co oznacza zgrzytanie zębami?

Zgrzytanie zębami to przypadłość występująca zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jej przyczyn można dopatrywać się w bardzo wielu aspektach. Warto jednak pamiętać, by nie bagatelizować zgrzytania zębami, ponieważ może ono prowadzić do znacznej utraty tkanek zęba, z możliwością rozwinięcia się stanu zapalnego, doprowadzającego do obumarcia zęba. Bruksizm doprowadza do utraty prawidłowej funkcji i wyglądu zębów. Co oznacza i jak leczyć bruksizm? Dowiesz się z naszego artykułu.

Zgrzytanie zębami – co to jest?

Zgrzytanie zębami fachowo nazywane jest bruksizmem. Określa niekontrolowane zgrzytanie, a także zaciskanie zębów, szczególnie w nocy. Z tą przypadłością mierzy się coraz więcej osób, dlatego bruksizm zaczyna być nazywany problemem społecznym. Mimo wszystko wciąż jeszcze znaczna część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej choroby czy z jej występowania u siebie. Jeśli ten problem jest bagatelizowany przez dłuższy czas, może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Co oznacza zgrzytanie zębami przez sen?

Bruksizm zazwyczaj objawia się w nocy, podczas snu. Najczęściej jest to reakcja organizmu na długotrwały stres, choć nie tylko. Przyczyn upatruje się także w problemach z uzębieniem czy zaburzeniach snu. Zgrzytanie zębami może być także związane z zaburzeniami lękowymi, ale przyczyną często są także czynniki dziedziczne, zaburzenia gospodarki magnezowej, nieprawidłowe wypełnienie ubytków w zębach czy źle dopasowane protezy lub korony.

Co oznacza zgrzytanie zębami u dzieci?

Bruksizm zdarza się również u dzieci. Jeśli maluch każdej nocy zgrzyta zębami, jest to jasny sygnał dla rodziców, by jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Za najczęstszą przyczynę tego problemu uznaje się nerwy. Zgrzytanie zębami jest to bowiem reakcja organizmu na wszelkie stresogenne sytuacje, które dzieją się w domu, szkole czy przedszkolu. Natomiast inne przyczyny bruksizmu u dzieci to: wady zgryzu, wyżynanie się kolejnych zębów, reakcja na przyjmowane leki oraz reakcja na ból głowy czy też uszu.

Jeśli więc zauważysz, że Twoje dziecko ma mocno starte zęby, pojawiają się pęknięcia szkliwa i ubytki w kształcie klina, najlepiej od razu skonsultuj się z lekarzem. Szybko wdrożone leczenie zgrzytania zębami u dziecka może przynieść znakomite efekty w krótkim czasie.

Zgrzytanie zębami u dzieci a pasożyty

Jedną z przyczyn bruksizmu mogą być także pasożyty, a przede wszystkim owsiki. Ten temat dotyczy głównie dzieci. W sytuacji, gdy oprócz zgrzytania zębami objawami towarzyszącymi jest świąd i drapanie się w okolicach odbytu, częste bóle brzucha, brak apetytu przy jednoczesnej chęci na słodycze, apatia oraz problemy z koncentracją, może być to znak, że maluch boryka się z pasożytami. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że niestety często brak jest ewidentnych objawów owsicy, a jedynym zauważalnym jest właśnie zgrzytanie zębami. Warto wtedy wykonać testy na obecność pasożytów w kale.

Jak leczyć zgrzytanie zębami w nocy?

Leczenie zgrzytania zębami to proces wieloetapowy. W tym celu najczęściej pierwszym krokiem jest wykonanie specjalnych szyn lub nakładek, które zapobiegną ścieraniu się zębów. Przede wszystkim warto jednak szukać przyczyn bruksizmu. Może być to bowiem problem stomatologiczny, ale nie musi. Oczywiście w sytuacji, gdy jest to nieprawidłowy zgryz, źle dopasowane protezy czy korony, pomocna okaże się wizyta u stomatologa lub ortodonty. Istnieje także metoda leczenia zgrzytania zębami toksyną botulinową. Wstrzykuje się ją w okolice stawu skroniowo-żuchwowego. Ma to na celu rozluźnienie mięśni szczękowych.

W leczeniu zgrzytania zębami przydatna może okazać się także fizjoterapia. Konsultacja z fizjoterapeutą, który specjalizuje się w terapii stawów skroniowo-żuchwowych i zaplanuje terapię dopasowaną do potrzeb, w wielu przypadkach może okazać się strzałem w dziesiątkę. Masaże manualne pomogą zniwelować napięcie w mięśniach.

Natomiast w przypadku, gdy przyczyną bruksizmu jest przewlekły stres, leczenie zgrzytania zębami najlepiej zacząć od wizyty u psychoterapeuty. Oprócz pomocy z radzeniem sobie ze stresem, może także przedstawić pacjentowi techniki relaksacyjne. Jeśli zaś pacjent choruje na choroby psychiczne czy silne stany lękowe, konieczne jest zastosowanie farmakoterapii.