Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna polega na zapobieganiu chorobom zębów, przyzębia, stawu skroniowo-żuchwowego, wadom zgryzu. Dzięki badaniom profilaktycznym możemy ocenić stan zdrowia jamy ustnej, wcześnie zdiagnozować stany chorobowe oraz określić czynniki predysponujące do ich wystąpienia a następnie wdrożyć plan naprawczo-zapobiegawczy. Głównym celem profilaktyki jest walka z płytką nazębną, będącą podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. W naszej klinice oferujemy pełen  zakres profesjonalnych zabiegów profilaktycznych. Już na samym początku leczenia zwracamy szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, po to, aby  po skończonym leczeniu utrzymać efekty na stałe.

 Instruktaż higieny jamy ustnej.

Czyszczenie zębów w domu za pomocą szczoteczki, nici dentystycznych oraz płukanie specjalnymi płynami do jamy ustnej to podstawowe czynności zapewniające odpowiedni poziom higieny jamy ustnej. Niestety często przeprowadzamy te czynności niedokładnie lub po prostu o nich zapominamy. Dlatego podczas wizyt higienizacyjnych pokażemy Ci jak należy szczotkować zęby, pomożemy w doborze odpowiedniej szczoteczki, pasty i innych środków higieny. Niestety w przypadku nagromadzonego osadu i kamienia zabiegi domowe nie wystarczą a wtedy należy poddać się zabiegowi profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie.

Profesjonalne czyszczenie zębów.

  • Skaling – polega na usunięciu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego. który powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej.

Dlaczego usuwanie kamienia jest ważne? 

Zaleganie kamienia nazębnego to nie tylko defekt wizualny, ale przede wszystkim źródło licznych bakterii. Wywołują one zapalenie dziąseł, a następnie destrukcję aparatu zawieszeniowego zęba, czyli potocznie zwaną parodontozę. Powstały stan zapalny doprowadza do niszczenia kości i odsłaniania korzeni zębów, skrajnie doprowadzając do ich rozchwiania i utraty.  Poza tym pod kamieniem nazębnym bakterie szybciej doprowadzają do powstania próchnicy.

Od czego uzależnione jest tempo odkładania się kamienia?

Niekiedy, pomimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej, kamień nazębny nadal powstaje. Jest to uzależnione od indywidualnych cech m.in. składu śliny, która jeśli jest wysokozmineralizowana sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia. Czynnikami znacznie przyspieszającymi gromadzenie się złogów jest picie dużej ilości kawy, herbaty, palenie tytoniu. Proces ten można spowolnić poprzez regularne zabiegi higieniczne, lecz u większości osób niestety szybciej lub wolniej, ale powstaje. Profesjonale oczyszczenie zębów zapewnia idealnie gładkie powierzchnie zębów, które dodatkowo pokryte warstwą fluoru skutecznie ograniczają powstawanie płytki nazębnej.

Jak często należy usuwać kamień nazębny?

Najczęściej skaling przeprowadza się raz na pół roku, uzależnione jest to od szybkości powstawania kamienia. Lekarz dentysta w trakcie wizyt kontrolnych ocenia tempo nawarstwiania się złogów i ustala indywidualnie częstotliwość wykonywania zabiegu. Osoby palące, pijące dużo kawy, czy herbaty mogą wymagać skalingu raz na 3 miesiące. Wielu pacjentów nie potrzebuje powtórzenia zabiegu nawet po upływie pół roku ze względu na brak nowego kamienia.

  • Piaskowanie– zabieg polegający na usunięciu osadów i powierzchniowych przebarwień z kawy, herbaty, papierosów przy użyciu piaskarki stomatologicznej, wytwarzającej strumień piasku, wody i powietrza pod dużym ciśnieniem.

Piaskowanie często wykonuje się po skalingu, aby oczyścić trudno dostępne miejsca, niedostępne dla końcówki skalera. Może także stanowić osobny zabieg, gdy występuje tylko osad, bez kamienia.

  • Po zabiegach usuwania kamienia i osadu oczyszczane powierzchnie zostają wypolerowane za pomocą specjalnych szczoteczek, gumek i past. Powierzchnie idealnie gładkie utrudniają odkładanie się płytki nazębnej i gwarantują błyszczący uśmiech. W celu eliminacji nadwrażliwości zęby pokrywa się lakierem fluorowym.

Fluoryzacja

Po dokładnym oczyszczeniu zębów przeprowadza się fluoryzację, czyli poddaje się zęby działaniu preparatów z fluorem, które zmniejszają odkładanie się płytki nazębnej, likwidują nadwrażliwość oraz powodują remineralizację, czyli wyleczenie początkowej fazy próchnicy. Dzięki fluoryzacji zęby stają się bardziej odporne na atak bakteryjny. W zależności od skłonności do powstawania próchnicy zaleca się przeprowadzanie fluoryzacji co 3 lub 6 miesięcy.

Lakowanie

Lakowanie to wypełnienie, uszczelnienie szczelin i zagłębień zębów przedtrzonowych i trzonowych specjalnym materiałem- lakiem, w celu uniknięcia próchnicy. Bruzdy na powierzchniach żujących stanowią doskonałe miejsca do zalegania resztek pokarmowych, a ich głębokość często uniemożliwia

ich oczyszczenie, co sprzyja rozwojowi próchnicy. To właśnie w tych zagłębieniach najczęściej rozwija się próchnica, dlatego jest to doskonały sposób, aby uchronić ząb przed próchnicą. Lakowanie może być wykonane tylko w bruzdach, w których nie doszło do demineralizacji i nie rozwinęła się próchnica. Najlepiej wykonać je w niedługim czasie po wyrznięciu się zęba.

zab

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zatem pamiętaj o zasadach profilaktyki !