Implant zęba (inaczej wszczep zębowy) to obecnie najbardziej zaawansowana technologicznie metoda uzupełniania brakujących zębów. Co istotne, użytkowanie implantów zębowych nie narusza sąsiednich zębów oraz nie powoduje dyskomfortu w codziennych czynnościach, takich jak żucie.
Implant zęba może być najlepszą i niekiedy jedyną szansą na odzyskanie pełnego uśmiechu. Nie jest to jednak tani zabieg, dlatego coraz więcej gabinetów oferuje ratalne finansowanie leczenia stomatologicznego, wliczając w to implantację. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, co to jest implant zęba, jak wygląda przygotowanie pacjenta do zabiegu, jakie są przeciwskazania, etapy zabiegu oraz jakich zaleceń należy się trzymać, aby rana wygoiła się szybko.
Implant zęba to rodzaj uzupełnienia stałego stosowanego w celu leczenia ubytków uzębienia. To tytanowa śruba umieszczana w kości szczęki lub żuchwy, którą po kilku miesiącach wieńczy się koroną protetyczną, czyli sztucznym zębem. Ów śruba pełni funkcję korzenia zębowego oraz, co najistotniejsze, po kilku miesiącach łączy się trwale z naturalną tkanka kostną w procesie osseointegracji. Mówiąc prościej – implant zęba po prostu wrasta w kość umożliwiając odbudowę własnego uzębienia. Jest to możliwe między innymi dzięki tytanowi, który jest metalem neutralnym dla ludzkiego organizmu. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy na podstronę Implantologia Wyszków.
Przed wszczepieniem implantu zębowego każdy pacjent musi poinformować o swoim stanie zdrowia i w zależności od dolegliwości, musi wykonać pakiet badań kontrolnych. Jeśli jest taka potrzeba u pacjenta bada się krew, cukier, czas krzepnięcia krwi, OB, płytki krwi, a także poziom wapnia, potasu i sodu w surowicy. Jeśli zaistnieje potrzeba kierowany jest do innego lekarza np. kardiologa, który zastosuje leczenie w celu obniżenia ciśnienia krwi.
Lekarz zawsze przeprowadza pogłębiony wywiad medyczny oraz decyduje, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu
Nie każdy pacjent posiadający ubytki w uzębieniu kwalifikuje się do zabiegu. Istnieje lista przeciwskazań, które całkowicie wykluczają lub przynajmniej opóźniają zabieg wstawienia implantów zębowych:
Istnieje również możliwość zaplanowania ściśle określonego położenia implantów, z użyciem szablonu implantologicznego. Jest to specjalna nakładka, z tulejami, przez które wprowadzane są implanty. Dzięki tej metodzie, dziąsło jest wycinane tylko w miejscu docelowego wszczepienia implantu, nie ma potrzeby odwarstwiania płata śluzówkowo-okostnowego, co wiąże się z mniejszymi dolegliwościami pozabiegowymi. Dodatkowo pozycja implantu jest ustalona w najlepszym możliwym miejscu, które jest ustalone na podstawie tomografii i zaplanowanej cyfrowo przyszłej odbudowy protetycznej.
W celu przyspieszenia gojenia, w trakcie zabiegu może zostać pobrana krew od pacjenta, w celu jej odwirowania i uzyskania odpowiedniej frakcji fibryny bogatopłytkowej, którą następnie umieszcza się w implantowanym miejscu. Jej działanie to przede wszystkim znaczne przyspieszenie gojenia oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Całkowite gojenie miejsca implantacji trwa około 4-6 miesięcy. Przez pierwszych kilka tygodni pacjent musi przestrzegać zaleceń, aby nie doszło do stanu zapalnego:
Zastanawiasz się nad implantami zębów? Sprawdź nasz cennik usług stomatologicznych